Image result for هزینه زندگی در ترکیه

بی تردید هزینه زندگی در ترکیه فاکتور محرک و اثرگذار مهمی است که به مهاجران خارجی در تصمیم گیری درباره محل اقامت در ترکیه کمک فراوانی می کند. هزینه زندگی در کشور ترکیه به عوامل متعددی همانند نرخ تورم، میزان درآمد خانوار، قدرت خرید مردم، سبک زندگی افراد و محل زندگی آنها بستگی کاملی دارد. بنابراین، مدیریت سبک زندگی می تواند کمک قابل توجهی در کاهش هزینه های زندگی در ترکیه انجام داده و ترکیه را به یکی از ارزانترین کشورها برای زندگی تبدیل کند. اما قبل از رفتن به سراغ هزینه زندگی در ترکیه، اطلاع از برخی فاکتورها همانند حداقل و میانگین درآمد در ترکیه از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

در این مقاله تلاش شده است تا با استفاده از آمار و اطلاعات روز و نیز با کمک از مشاوره های کارشناسان شرکت مهاجرتی راسا توریست تصویری جامع و روشن از واقعیت هزینه زندگی در کشور ترکیه در سال 2020 تهیه شود. بر اساس همین آمار و اطلاعات، میانگین ماهیانه هزینه زندگی یک نفر در کشور ترکیه در حدود 2500 الی 3000 لیر می باشد. این در حالی است که هزینه ماهیانه یک خانواده دو نفره در ترکیه چیزی در حدود 5000 لیر می باشد. در این مقاله به سوالات زیر پرداخته می شود:

 • شرایط هزینه زندگی در بخش های مختلف آن چگونه است؟
 • آیا ترکیه کشور گرانی برای زندگی مهاجران خارجی است؟
 • گرانترین شهر ترکیه کدام شهر است؟
 • امتیازات مهاجرت و اقامت در ترکیه چیست؟

امتیازات اخذ اقامت در ترکیه

مهاجرت و اقامت در ترکیه نه از دوره های جدید بلکه از همان ایام قدیم مورد توجه اکثز مهاجران خارجی از جمله هموطنان ایرانی بوده است و دلیل این امر را می توان در فاکتورهای متعدد اقتصادی و اجتماعی یافت. مسلما هر کس دلیل خاصی برای مهاجرت به کشور ترکیه دارد. اما مهمترین دلایل این امر را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • اقتصادی پایدار و روبه رشد ترکیه
 • استاندارد زندگی بالا
 • سیستم آموزش عالی با کیفیت
 • تبدیل آسان اقامت موقتی به اقامت دائمی

هزینه های زندگی در ترکیه در سال 2020

هزینه زندگی در جمهوری ترکیه به مراتب ارزانتر از هر جای دیگر است. در حالی که کیفیت زندگی هم در ترکیه بالاتر است. در مقایسه با ایران،هزینه های زندگانی در کشور ترکیه در سال 2020 در حدود 10.87% پایین تر از ایران است و اجاره خانه در ترکیه حدودا 49.25% ارزانتر از کشور ما ایران می باشد. در لیست زیر می توان با جزئیات هزینه های زندگی در ترکیه آشنا شد:

عنوان هزینههزینه به لیر (TL)
یک وعده غذایی در رستوران ارزان قیمت25.00
شیر 1 لیتری4.10
یک عدد نان 500 گرمی2.34
یک کیلو سینه مرغ21.33
یک کیلو گوشت گاو61.48
بطری آب 1.5 لیتری1.89
هزینه ایاب و ذهاب ماهانه180.00
1 لیتر بنزین6.80
خدمات شهری برای آپارتمان 85 متر مربعی371.01
1 دقیقه مکالمه تلفنی0.68
اینترنت پرسرعت ADSL89.39
آپارتمان 1 خواب درون شهری1344.97
آپارتمان 1 خواب برون شهری841.18

اجاره خانه، مهمترین هزینه زندگی در ترکیه

هزینه اجاره خانه در ترکیه در مقایسه با مقاصد معروف مهاجرتی ایرانیان هنوز هم پایین و مقرون به صرفه است. برای همین، هنوز هم اقامت ترکیه از طریق خرید ملک در بین ایرانیان طرفداران خاص خود را دارد. در ترکیه انواع مختلف مسکن هم برای خرید و هم برای اجاره وجود دارد که قیمت این خانه ها بسته به محل اقامت و نیز شرایط مالی متقاضی می تواند متغییر باشد. اما نکته مهمی که درباره هزینه های اجاره خانه در ترکیه باید قید شود آن است که هزینه های مربوط به خدمات شهری همانند برق، تلفن، اینترنت، آب و … بر عهده خود مستاجر است. این هزینه ها را نیز باید بر هزینه ماهیانه اجاره منزل اضافه کرد.

هزینه اجاره خانه در ترکیه در سال 2020 در حدود 49.25% پایین تر از ایران بوده است. بر این اساس، هزینه اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر حدود 1348.59 لیر، هزینه اجاره آپارتمان 1 خوابه در خارج از مرکز شهر حدود 847.07 لیر می باشد. هزینه اجاره آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر حدود 2322.73 لیر و هزینه اجاره آپارتمان 3 خوابه بیرون از شهر حدود 1459.17 لیر می باشد.

هزینه حمل و نقل در ترکیه

اگر چه هزینه بنزین در ترکیه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی همانند یونان و پرتغال بسیار بالاست، اما هنوز هم هزینه بنزین در کشورهایی مثل ایالات متحده آمریکا و روسیه دو برابر قیمت بنزین در ترکیه می باشد. در حال حاضر ، هزینه 1 لیتر بنزین در ترکیه به پول ایران حدود 16000 تومان است. به همین دلیل، بسیاری از شهروندان ترک برای کاهش هزینه های حمل و نقل در این کشور، از ماشین های گازوئیلی بهره می گیرند. مالکان ماشین همچنین باید سالیانه در حدود 4000 لیر را برای هزینه هایی همانند جابجایی سوخت، بیمه و تعمیر ماشین کنار بگذارند.

در کشور ترکیه، انواع وسایل نقلیه اعم از تاکسی ها، تاکسی مترها، اتوبوس های تندرو، متروها و هواپیماها روزانه به ارائه خدمات حمل و نقلی به شهروندان ترک و اتباع خارجی می پردازند. اما استفاده از کارت های مترو یا کارت های اتوبوس برای تردد داخل شهری در این کشور رواج بیشتری دارد. میانگین هزینه ماهیانه حمل و نقل در کشور ترکیه در حدود 180 لیر می شود که نسبتا هزینه بالایی محسوب می شود.

هزینه زندگی در ترکیه در بخش درمانی

بر اساس قوانین مهاجرتی ترکیه، برای اقامت بیش از 90 روز در ترکیه نیاز به اخذ ویزای اقامت ترکیه وجود دارد و اگر قصد اقامت در ترکیه برای مدت کمتر از 65 روز باشد، فرد نیازمند دریافت مراقبت درمانی اجباری می باشد.

در ترکیه، مراقبت های درمانی بخشی از تامین اجتماعی به حساب می آید. پوشش تامین اجتماعی در ترکیه در قبال پرداخت هزینه منظم ماهیانه می باشد. متولی امور مراقبت های درمانی در کشور ترکیه، SGK (موسسه تامین اجتماعی) و وزارت بهداشت ترکیه محسوب می شوند. در طی سالیان اخیر، زیر ساخت بهداشتی و مراقبت های درمانی ترکیه دچار تحولات شگرفی شده است و این امر در ارائه خدمات درمانی کیفیت بالا منعکس می شود. مطابق مقررات جاری سازمان تامین اجتماعی ترکیه ، افراد باید حدود 20% از مخارج درمانی خود را پرداخت کنند تا تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرند.

هزینه های خدمات شهری خانوار جهت زندگی در ترکیه

این بخش از هزینه های زندگی در ترکیه شامل هزینه های مصرف گاز، برق، تلفن و اینترنت می باشد که به صورت ماهیانه باید پرداخت شود. هزینه خدمات شهری در ترکیه فوق العاده ارزان می باشد. در اکثر خانه ها، گاز در کپسول های مخصوصی از فروشگاه های محلی خریداری می شود که هزینه سالیانه مصرف این نوع گاز تا 100 لیر می رسد. میانگین ماهیانه هزینه مصرف برق شهری در ترکیه در حدود 150 لیر می باشد که با محدود سازی مصرف دستگاه های تهویه هوا می توان این هزینه را تا حدود زیادی کاهش داد. همچنین، میانگین هزینه ماهیانه مصرف آب و فاضلاب در ترکیه در حدود 40 لیر می باشد.

گران ترین و ارزان ترین شهر ترکیه در سال 2020

در جدول ذیل با بررسی شاخص هزینه ها٬ گران ترین و ارزان ترین شهر ترکیه در سال 2020 مشخص شده اند:

رتبهشهرشاخص هزینه زندگی
1استانبول38.79
2بورسا36.47
3آنکارا35.63
4ازمیر34.01
5آنتالیا33.70

مقایسه هزینه زندگی در ترکیه و ایران

مطابق آمارهای بدست آمده در ماه مارس سال 2020 تورم در کشور ترکیه 12.6% می باشد. در نتیجه بر خلاف مردم سوئیس که به خاطر تورم 1.2% افزایش قیمت ها را احساس نمی کنند٬ هزینه زندگی در ترکیه سال به سال به میزان تورم افزایش پیدا می کند. اما در مجموع هزینه زندگی در کشور ترکیه در سال 2020 بدون احتساب اجاره منزل به میزان 12.01% از ایران ارزان تر است. اجاره منزل نیز در ترکیه به میزان 53.81% از ایران ارزان تر می باشد. در جدول ذیل قیمت بخش اجاره منزل در ایران و ترکیه مقایسه شده است.

ایرانترکیه
اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه: 456$ (دلار آمریکا)اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه: 233$ (دلار آمریکا)
اجاره ماهیانه یک آپارتمان سه خوابه: 944$ (دلار آمریکا)اجاره ماهیانه یک آپارتمان سه خوابه: 407$ (دلار آمریکا)

در این مقاله سعی بر آن شد تا هزینه زندگی در ترکیه در سال 2020 بیان گردد. متقاضیان مهاجرت به ترکیه می توانند به منظور کسب اطلاعات بیشتر راجع به اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی ترکیه با مشاورین شرکت مهاجرتی راسا توریست تماس بگیرند.

سوالات متداول درباب هزینه زندگی در ترکیه

افراد برای زندگی در ترکیه و میزان هزینه های آن سوالات زیر را عنوان می نمایند:

 • هزینه زندگی یک نفر در ترکیه چقدر است؟ میانگین ماهیانه هزینه زندگی یک نفر در کشور ترکیه در حدود 2500 الی 3000 لیر می باشد.
 • هزینه ماهیانه یک خانواده دو نفره در ترکیه چقدر است؟ هزینه ماهیانه یک خانواده دو نفره در ترکیه چیزی در حدود 5000 لیر می باشد.
 • هزینه های زندگی در ترکیه در قیاس با ایران چگونه است؟ هزینه های زندگانی در کشور ترکیه 10.87% پایین تر از ایران است.
 • هزینه اجاره آپارتمان 3 خوابه در ترکیه چقدر است؟ هزینه اجاره آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر 2322 لیر ترکیه است.
 • گرانترین و ارزانترین شهر ترکیه جهت زندگی کدام است؟ استانبول با شاخص 38.79 و آنتالیا با شاخص 33.70.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست